



































| Asking Price | $1,449,000 |
| Price per Floor SqFt | $378 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,880 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,830 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,201 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $201.22 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Aug-07 |
| Previously Sold Price | $1,295,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$154,000 (+11.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-769-522 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
21105 River Road
| Asking Price: | $1,415,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,437 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,634 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123761 |
| Distance: | 545 m |
20929 Hunter Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119004 |
| Distance: | 590 m |
#6 11442 Best Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $215 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,029 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,144 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108818 |
| Distance: | 604 m |
21190 Glenwood Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,920 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.48 ac. (20,946 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126477 |
| Distance: | 1.1 km |
12213 207a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,995 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115340 |
| Distance: | 1.2 km |
20558 122 Avenue
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,265 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3106600 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $935,000 | $303,000 | $1,238,000 | -2.9% |
| 2025 | $942,000 | $333,000 | $1,275,000 | -2.4% |
| 2024 | $996,000 | $311,000 | $1,307,000 | +0.8% |
| 2023 | $1,018,000 | $278,000 | $1,296,000 | +11.2% |
| 2022 | $902,000 | $263,000 | $1,165,000 | +35.8% |
| 2021 | $642,000 | $216,000 | $858,000 | +6.8% |
| 2020 | $555,000 | $248,000 | $803,000 | - |
Asking Price is 17.0% higher than Assessed Value (2026).