





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,900 |
| Price per Floor SqFt | $548 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,311 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,920 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.48 ac (20,946 sqft) |
| Land Frontage | 134.68 ft |
| Land Dimensions | 134.68 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $76.38 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 005-091-241 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,359,000 | $10,000 | $1,369,000 | +8.9% |
| 2025 | $1,140,000 | $117,000 | $1,257,000 | -15.6% |
| 2023 | $1,480,000 | $10,000 | $1,490,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,311,000 | $10,000 | $1,321,000 | +55.4% |
| 2021 | $777,000 | $73,100 | $850,100 | +15.3% |
| 2020 | $672,000 | $65,400 | $737,400 | - |
Asking Price is 16.9% higher than Assessed Value (2026).
21139 Cook Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,324 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,008 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117634 |
| Distance: | 222 m |
20929 Hunter Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119004 |
| Distance: | 587 m |
12037 208 Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,352 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088791 |
| Distance: | 824 m |
21099 Berry Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,234 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,875 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116640 |
| Distance: | 843 m |
12475 208 Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,918 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111215 |
| Distance: | 1.2 km |
21796 Howison Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,927 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,266 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111443 |
| Distance: | 1.2 km |