

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,500 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,876 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-209-607 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $690,000 | $690,000 | -2.4% |
| 2025 | $0 | $707,000 | $707,000 | -1.7% |
| 2024 | $0 | $719,000 | $719,000 | +5.0% |
| 2023 | $0 | $685,000 | $685,000 | +8.4% |
| 2022 | $0 | $632,000 | $632,000 | +17.7% |
| 2021 | $0 | $537,000 | $537,000 | +0.8% |
| 2020 | $0 | $533,000 | $533,000 | - |
#5 21409 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $301 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3112396 |
| Distance: | 0 m |
#26 21409 Dewdney Trunk Road
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,520 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3080572 |
| Distance: | 0 m |
#5 12070 216 Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,540 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3086536 |
| Distance: | 400 m |
#4 12070 216 Street
| Sold Price: | $675,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,467 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3059822 |
| Distance: | 400 m |
#6 11848 Laity Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,622 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119614 |
| Distance: | 455 m |
11759 Darby Street
| Sold Price: | $665,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,079 sqft |
| Price / SqFt: | $320 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3045147 |
| Distance: | 545 m |
#16 21409 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $377 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122726 |
| Distance: | 0 m |
#7 21409 NE Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $431 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100027 |
| Distance: | 0 m |
#21 11950 Laity Street
| Asking Price: | $649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,624 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117424 |
| Distance: | 297 m |
11997 Laity Street
| Asking Price: | $788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,734 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129565 |
| Distance: | 357 m |
#12 11860 210 Street
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,434 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3106911 |
| Distance: | 860 m |
#8 20888 McKinney Avenue
| Asking Price: | $835,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,711 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3104066 |
| Distance: | 1.1 km |