




























| Pricing | |
| Asking Price | $788,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $454 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,450 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,734 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2012-Feb-14 |
| Previously Sold Price | $250,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$538,000 (+215.2%) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 002-031-230 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#21 11950 Laity Street
| Asking Price: | $649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,624 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117424 |
| Distance: | 100 m |
#2 11934 Laity Street
| Asking Price: | $699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $430 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,366 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108326 |
| Distance: | 135 m |
#16 21409 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $377 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122726 |
| Distance: | 357 m |
#7 21409 NE Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $431 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100027 |
| Distance: | 357 m |
#12 11860 210 Street
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,434 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3106911 |
| Distance: | 507 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $558,000 | $127,000 | $685,000 | -1.4% |
| 2025 | $562,000 | $133,000 | $695,000 | -6.6% |
| 2024 | $595,000 | $149,000 | $744,000 | -4.6% |
| 2023 | $608,000 | $172,000 | $780,000 | +11.7% |
| 2022 | $538,000 | $160,000 | $698,000 | +58.6% |
| 2021 | $356,000 | $84,200 | $440,200 | +14.7% |
| 2020 | $307,000 | $76,700 | $383,700 | - |
Asking Price is 15.0% higher than Assessed Value (2026).