







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,199,900 |
| Price per Floor SqFt |
| $401 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,553 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,994 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,021 sqft) |
| Land Frontage | 51 ft |
| Land Dimensions | 51 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $298.41 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 028-530-021 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
10115 240a Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,119 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100073 |
| Distance: | 68 m |
10138 240 Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,109 sqft |
| Price / SqFt: | $353 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,552 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114317 |
| Distance: | 117 m |
10131 241a Street
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,648 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119482 |
| Distance: | 169 m |
24282 101a Avenue
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,626 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123700 |
| Distance: | 415 m |
10091 243 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,501 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,701 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3092903 |
| Distance: | 421 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $633,000 | $532,000 | $1,165,000 | -1.3% |
| 2023 | $626,000 | $554,000 | $1,180,000 | +9.9% |
| 2022 | $501,000 | $573,000 | $1,074,000 | +39.3% |
| 2021 | $409,000 | $362,000 | $771,000 | +0.1% |
| 2020 | $440,000 | $330,000 | $770,000 | - |
Asking Price is 3.0% higher than Assessed Value (2026).