







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,085 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,384 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,536 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 010-462-503 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,619,000 | $1,460,000 | $3,079,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,765,000 | $1,281,000 | $3,046,000 | +6.6% |
| 2023 | $1,624,000 | $1,233,000 | $2,857,000 | +7.6% |
| 2022 | $1,518,000 | $1,137,000 | $2,655,000 | +108.4% |
| 2021 | $1,149,000 | $125,000 | $1,274,000 | +8.1% |
| 2020 | $1,116,000 | $62,200 | $1,178,200 | - |
948 Poirier Street
| Asking Price: | $3,588,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,384 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,859 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127318 |
| Distance: | 0 m |
936 Poirier Street
| Asking Price: | $3,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,585 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,798 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104827 |
| Distance: | 77 m |
841 Rondeau Street
| Asking Price: | $3,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,036 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3091784 |
| Distance: | 429 m |
730 Schoolhouse Street
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,601 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,181 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115539 |
| Distance: | 805 m |
1575 Cornell Avenue
| Asking Price: | $3,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,215 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125893 |
| Distance: | 824 m |
847 Thermal Drive
| Asking Price: | $3,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,499 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,484 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120573 |
| Distance: | 1.1 km |
687 Poplar Street
| Sold Price: | $3,228,750 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,558 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,070 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3075158 |
| Distance: | 1.2 km |
881 Porter Street
| Sold Price: | $3,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,492 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,856 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3072310 |
| Distance: | 1.2 km |
2146 Kugler Avenue
| Sold Price: | $2,780,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,085 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,577 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3068849 |
| Distance: | 2.9 km |
3056 Lazy A Street
| Sold Price: | $2,784,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,036 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,487 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3089081 |
| Distance: | 2.9 km |
615 Nicola Avenue
| Sold Price: | $2,775,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,250 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,121 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3066209 |
| Distance: | 2.9 km |
966 Ranch Park Way
| Sold Price: | $2,755,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,821 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,240 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3070269 |
| Distance: | 3.1 km |