





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,302 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,517 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,700 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-984-018 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,510,000 | $122,000 | $1,632,000 | -9.0% |
| 2025 | $1,663,000 | $130,000 | $1,793,000 | -2.2% |
| 2024 | $1,691,000 | $142,000 | $1,833,000 | +8.7% |
| 2023 | $1,540,000 | $146,000 | $1,686,000 | +5.7% |
| 2022 | $1,443,000 | $152,000 | $1,595,000 | +26.9% |
| 2021 | $1,107,000 | $150,000 | $1,257,000 | - |
697 Folsom Street
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,914 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,425 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3094210 |
| Distance: | 896 m |
685 Porter Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,965 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,874 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3080834 |
| Distance: | 1.0 km |
532 Perth Avenue
| Sold Price: | $1,918,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,910 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,240 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3109565 |
| Distance: | 1.4 km |
1310 Harbour Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084963 |
| Distance: | 1.5 km |
453 Walker Street
| Sold Price: | $1,870,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,053 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107294 |
| Distance: | 1.6 km |
2561 Stoney Creek Place
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,396 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3071322 |
| Distance: | 1.7 km |
981 Kinsac Street
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,692 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,736 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107267 |
| Distance: | 896 m |
990 Kinsac Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,289 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095340 |
| Distance: | 930 m |
925 Merritt Street
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,642 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105069 |
| Distance: | 1.2 km |
1005 Westmount Drive
| Asking Price: | $2,028,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,028 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,704 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125160 |
| Distance: | 1.4 km |
2201 St George Street
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090876 |
| Distance: | 1.7 km |