



































| Pricing | |
| Asking Price | $2,300,000 |
| Price per Floor SqFt | $801 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,932 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,873 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.42 ac (18,225 sqft) |
| Land Frontage | 81.35 ft |
| Land Dimensions | 81.35 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $126.20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-201-912 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,061,000 | $58,100 | $2,119,100 | -6.1% |
| 2025 | $2,196,000 | $60,700 | $2,256,700 | +5.7% |
| 2023 | $2,066,000 | $68,400 | $2,134,400 | +6.7% |
| 2022 | $1,930,000 | $71,200 | $2,001,200 | +30.6% |
| 2021 | $1,461,000 | $71,800 | $1,532,800 | +2.6% |
| 2020 | $1,419,000 | $75,100 | $1,494,100 | - |
Asking Price is 8.5% higher than Assessed Value (2026).
925 Merritt Street
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,642 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3105069 |
| Distance: | 160 m |
981 Kinsac Street
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,692 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,736 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107267 |
| Distance: | 743 m |
990 Kinsac Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,289 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095340 |
| Distance: | 821 m |
1415 Cornell Avenue
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084636 |
| Distance: | 856 m |
2317 St George Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,707 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092801 |
| Distance: | 876 m |
2201 St George Street
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090876 |
| Distance: | 924 m |