| Pricing | |
| Asking Price | $1,688,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $767 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,907 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,200 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-199-394 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1191 Finlay Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3098835 |
| Distance: | 198 m |
1033 Cypress Street
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,857 sqft |
| Price / SqFt: | $964 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,694 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3087061 |
| Distance: | 321 m |
1350 Finlay Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,869 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,260 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095323 |
| Distance: | 361 m |
15487 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,529,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,531 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,020 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103319 |
| Distance: | 406 m |
15595 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,659 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118369 |
| Distance: | 448 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,310,000 | $115,000 | $1,425,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,360,000 | $124,000 | $1,484,000 | -3.6% |
| 2024 | $1,413,000 | $127,000 | $1,540,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,410,000 | $132,000 | $1,542,000 | +17.8% |
| 2022 | $1,183,000 | $126,000 | $1,309,000 | +30.0% |
| 2021 | $899,000 | $108,000 | $1,007,000 | - |
Asking Price is 18.5% higher than Assessed Value (2026).