







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,210 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,317 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,600 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-092-460 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
6245 Nelson Avenue
| Sold Price: | $2,473,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $1,285 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3089119 |
| Distance: | 153 m |
6524 Wellington Avenue
| Sold Price: | $2,072,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3111544 |
| Distance: | 426 m |
6775 Marine Drive
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,256 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3048549 |
| Distance: | 499 m |
6960 Odlum Court
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $680 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,962 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3061926 |
| Distance: | 559 m |
6080 Eagleridge Drive
| Sold Price: | $2,090,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,786 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,260 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3069336 |
| Distance: | 1.1 km |
5733 Bluebell Drive
| Sold Price: | $2,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,463 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3045973 |
| Distance: | 1.6 km |
6252 Wellington Avenue
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $1,074 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3090880 |
| Distance: | 157 m |
6248 Wellington Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 93 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117271 |
| Distance: | 169 m |
6780 Marine Drive
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,999 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3108978 |
| Distance: | 583 m |
6965 Marine Drive
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,756 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116062 |
| Distance: | 594 m |
6035 Eagleridge Drive
| Asking Price: | $2,482,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,870 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,327 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100172 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,730,000 | $185,000 | $1,915,000 | -5.1% |
| 2025 | $1,826,000 | $192,000 | $2,018,000 | +6.9% |
| 2024 | $1,698,000 | $190,000 | $1,888,000 | -5.2% |
| 2023 | $1,791,000 | $201,000 | $1,992,000 | +9.8% |
| 2022 | $1,622,000 | $192,000 | $1,814,000 | +23.1% |
| 2021 | $1,282,000 | $192,000 | $1,474,000 | +5.7% |
| 2020 | $1,248,000 | $146,000 | $1,394,000 | - |