































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,351 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,430 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.65 ac (28,123 sqft) |
| Land Frontage | 230 ft |
| Land Dimensions | 230 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-036-415 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,024,000 | $76,300 | $3,100,300 | -9.7% |
| 2024 | $3,362,000 | $73,200 | $3,435,200 | -2.5% |
| 2023 | $3,454,000 | $68,800 | $3,522,800 | +14.6% |
| 2022 | $3,004,000 | $70,600 | $3,074,600 | +18.4% |
| 2021 | $2,527,000 | $69,100 | $2,596,100 | +6.4% |
| 2020 | $2,373,000 | $67,100 | $2,440,100 | - |
1202 Bracknell Crescent
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,887 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3091068 |
| Distance: | 1.1 km |
3630 Bluebonnet Road
| Sold Price: | $2,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3064030 |
| Distance: | 1.1 km |
1189 Edgewood Place
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3114559 |
| Distance: | 1.2 km |
3658 Loraine Avenue
| Sold Price: | $1,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3076857 |
| Distance: | 1.3 km |
589 St Giles Road
| Sold Price: | $2,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $1,194 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,555 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111357 |
| Distance: | 1.5 km |
1040 Crestline Road
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,908 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3084549 |
| Distance: | 1.5 km |
315 Stevens Drive
| Asking Price: | $2,449,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.65 ac. (28,123 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118300 |
| Distance: | 0 m |
341 Rabbit Lane
| Asking Price: | $2,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,968 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.47 ac. (20,475 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114564 |
| Distance: | 195 m |
355 Rabbit Lane
| Asking Price: | $2,738,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,155 sqft |
| Price / SqFt: | $1,271 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.47 ac. (20,475 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113487 |
| Distance: | 248 m |
680 St. Andrews Road
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,344 sqft |
| Price / SqFt: | $1,229 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.63 ac. (27,249 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109682 |
| Distance: | 1.1 km |
670 St. Andrews Road
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,900 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128578 |
| Distance: | 1.2 km |
1335 Ridgewood Drive
| Asking Price: | $2,595,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,781 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,113 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113138 |
| Distance: | 1.3 km |