


















| Pricing | |
| Asking Price | $3,598,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $984 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $17,186 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,655 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.39 ac (17,125 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $210.10 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-870-829 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,589,000 | $458,000 | $4,047,000 | -10.0% |
| 2025 | $4,046,000 | $449,000 | $4,495,000 | -2.9% |
| 2024 | $4,175,000 | $456,000 | $4,631,000 | -5.7% |
| 2023 | $4,421,000 | $491,000 | $4,912,000 | +6.6% |
| 2022 | $4,176,000 | $431,000 | $4,607,000 | +30.6% |
| 2021 | $3,094,000 | $434,000 | $3,528,000 | -4.1% |
| 2020 | $3,232,000 | $446,000 | $3,678,000 | - |
Asking Price is 11.1% lower than Assessed Value (2026).
1371 Burnside Road
| Asking Price: | $4,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,060 sqft |
| Price / SqFt: | $1,059 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,049 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108985 |
| Distance: | 261 m |
1211 Chartwell Drive
| Asking Price: | $3,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,813 sqft |
| Price / SqFt: | $1,172 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,215 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125600 |
| Distance: | 342 m |
960 Pyrford Road
| Asking Price: | $3,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,950 sqft |
| Price / SqFt: | $1,186 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,344 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084696 |
| Distance: | 559 m |
888 Pyrford Road
| Asking Price: | $4,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,657 sqft |
| Price / SqFt: | $1,173 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.72 ac. (31,537 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107518 |
| Distance: | 613 m |
1425 Palmerston Avenue
| Asking Price: | $3,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,226 sqft |
| Price / SqFt: | $1,019 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,150 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119743 |
| Distance: | 854 m |