





































| Pricing | |
| Asking Price | $2,480,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $927 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,200 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,676 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,243 sqft) |
| Land Frontage | 72.6 ft |
| Land Dimensions | 72.6 x 98.40 ft |
| Price per Land SqFt | $342.40 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2023-Dec-12 |
| Previously Sold Price | $2,310,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$170,000 (+7.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 030-375-401 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1258 Jefferson Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3088196 |
| Distance: | 235 m |
1227 12th Street
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,996 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,734 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122638 |
| Distance: | 306 m |
1460 Nelson Avenue
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,157 sqft |
| Price / SqFt: | $950 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095317 |
| Distance: | 361 m |
1580 Mathers Avenue
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,282 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,676 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110911 |
| Distance: | 416 m |
1215 Nepal Crescent
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,957 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,375 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112352 |
| Distance: | 487 m |
1426 Fulton Avenue
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,063 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,251 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113939 |
| Distance: | 558 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,121,000 | $210,000 | $2,331,000 | -9.9% |
| 2025 | $2,370,000 | $217,000 | $2,587,000 | -0.8% |
| 2024 | $2,389,000 | $220,000 | $2,609,000 | +0.2% |
| 2023 | $2,389,000 | $215,000 | $2,604,000 | +2.7% |
| 2022 | $2,302,000 | $233,000 | $2,535,000 | +14.2% |
| 2021 | $1,985,000 | $234,000 | $2,219,000 | +4.9% |
| 2020 | $1,883,000 | $233,000 | $2,116,000 | - |
Asking Price is 6.4% higher than Assessed Value (2026).