







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,414 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-764-014 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
#802 3963 Uplands Way
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $799 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,282 sqft |
| Price / SqFt: | $1,707 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3100729 |
| Distance: | 0 m |
#803 3963 Uplands Way
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $880 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,425 sqft |
| Price / SqFt: | $1,530 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122325 |
| Distance: | 0 m |
#602 3963 Uplands Way
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $799 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,284 sqft |
| Price / SqFt: | $1,401 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3102301 |
| Distance: | 1 m |
#403 3963 Uplands Way
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $880 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,412 sqft |
| Price / SqFt: | $1,415 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106283 |
| Distance: | 1 m |
#303 3963 Uplands Way
| Asking Price: | $1,998,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $880 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,412 sqft |
| Price / SqFt: | $1,416 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3104139 |
| Distance: | 1 m |
#1002 3335 Cypress Place
| Sold Price: | $1,745,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | $1,032 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,705 sqft |
| Price / SqFt: | $1,023 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3062341 |
| Distance: | 485 m |
#33 2250 Folkestone Way
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $817 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,352 sqft |
| Price / SqFt: | $1,146 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3095174 |
| Distance: | 2.6 km |
#308 2271 Bellevue Avenue
| Sold Price: | $1,698,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $964 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,202 sqft |
| Price / SqFt: | $1,413 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097753 |
| Distance: | 3.4 km |
#1601 2203 Bellevue Avenue
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $942 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,399 sqft |
| Price / SqFt: | $1,229 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3072955 |
| Distance: | 3.5 km |
#902 2135 Argyle Avenue
| Sold Price: | $1,695,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $910 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,238 sqft |
| Price / SqFt: | $1,369 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3080407 |
| Distance: | 3.8 km |
#202 1331 Marine Drive
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $912 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,273 sqft |
| Price / SqFt: | $1,198 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3057064 |
| Distance: | 4.8 km |
Assessment and tax information is not available for this property.