


| Pricing | |
| Asking Price | $2,498,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $1,089 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,521 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,294 sqft |
| Age | 102 years (1924) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $620.47 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Jan-03 |
| Previously Sold Price | $2,088,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$410,000 (+19.6%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-698-099 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,446,000 | $27,900 | $2,473,900 | -4.7% | - |
| 2025 | $2,562,000 | $32,700 | $2,594,700 | -2.8% | $10,521 |
| 2024 | $2,640,000 | $28,300 | $2,668,300 | +4.3% | $9,999 |
| 2023 | $2,530,000 | $29,100 | $2,559,100 | +1.9% | $9,044 |
| 2022 | $2,480,000 | $31,200 | $2,511,200 | +12.6% | $8,550 |
| 2021 | $2,200,000 | $29,300 | $2,229,300 | +9.2% | $8,161 |
| 2020 | $2,010,000 | $30,800 | $2,040,800 | -12.5% | $7,548 |
| 2019 | $2,300,000 | $31,500 | $2,331,500 | -4.2% | $7,418 |
| 2018 | $2,400,000 | $33,000 | $2,433,000 | +1.4% | $7,316 |
| 2017 | $2,365,000 | $34,500 | $2,399,500 | - | $7,343 |
Asking Price is 1.0% higher than Assessed Value (2026).
937 W 18th Avenue
| Asking Price: | $2,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $1,043 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,024 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3085371 |
| Distance: | 45 m |
3151 Heather Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,109 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 2100.00 ac. (91,476,000 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104057 |
| Distance: | 400 m |
3950 Laurel Street
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $985 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,810 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112595 |
| Distance: | 618 m |
761 W 26th Avenue
| Asking Price: | $3,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,306 sqft |
| Price / SqFt: | $1,339 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119532 |
| Distance: | 897 m |
481 W 21st Avenue
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $1,015 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,136 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115875 |
| Distance: | 901 m |
275 W King Edward Avenue
| Asking Price: | $2,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,229 sqft |
| Price / SqFt: | $1,323 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,628 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110642 |
| Distance: | 1.3 km |