































| Pricing | |
| Asking Price | $1,288,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $649 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,982 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,986 sqft |
| Age | 73 years (1953) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,712 sqft) |
| Land Frontage | 43.6 ft |
| Land Dimensions | 43.6 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $225.49 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Mar-21 |
| Previously Sold Price | $1,950,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$662,000 (-33.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-296-832 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,676,000 | $34,400 | $1,710,400 | -0.9% | - |
| 2025 | $1,686,000 | $39,600 | $1,725,600 | -3.3% | $7,982 |
| 2024 | $1,742,000 | $41,700 | $1,783,700 | +7.4% | $7,527 |
| 2023 | $1,620,000 | $41,300 | $1,661,300 | +8.4% | $6,699 |
| 2022 | $1,491,000 | $41,300 | $1,532,300 | +17.9% | $6,056 |
| 2021 | $1,264,000 | $35,900 | $1,299,900 | +5.4% | $5,619 |
| 2020 | $1,198,000 | $35,200 | $1,233,200 | -12.7% | $5,358 |
| 2019 | $1,378,000 | $34,200 | $1,412,200 | -3.0% | $5,230 |
| 2018 | $1,422,000 | $34,200 | $1,456,200 | -0.7% | $5,058 |
| 2017 | $1,433,000 | $34,200 | $1,467,200 | - | $5,102 |
Asking Price is 24.7% lower than Assessed Value (2026).
7373 Culloden Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,343 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123200 |
| Distance: | 140 m |
1388 E 60th Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,926 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116885 |
| Distance: | 158 m |
1457 SE Marine Drive
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,888 sqft) |
| Days on Market: | 238 |
| MLS® Number: | R3053413 |
| Distance: | 596 m |
7767 Prince Albert Street
| Asking Price: | $1,291,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,970 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3089758 |
| Distance: | 830 m |
7590-7592 Fraser Street
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,866 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 286 |
| MLS® Number: | R3036833 |
| Distance: | 959 m |