





































| Pricing | |
| Asking Price | $899,999 |
| Price per Floor SqFt |
| $485 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $3,000 (2025) |
| Maintenance Fee | $601 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.32 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,857 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2004-Nov-14 |
| Previously Sold Price | $290,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$609,999 (+210.3%) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Leasehold prepaid-Strata |
| PID | 005-591-660 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $799,000 | $121,000 | $920,000 | -4.4% | - |
| 2025 | $836,000 | $126,000 | $962,000 | +1.5% | $3,000 |
| 2024 | $824,000 | $124,000 | $948,000 | +2.7% | $2,814 |
| 2023 | $802,000 | $121,000 | $923,000 | +9.8% | $2,567 |
| 2022 | $692,000 | $149,000 | $841,000 | +16.0% | $2,265 |
| 2021 | $596,000 | $129,000 | $725,000 | +4.0% | $2,119 |
| 2020 | $555,000 | $142,000 | $697,000 | -13.8% | $2,039 |
| 2019 | $657,000 | $152,000 | $809,000 | +7.3% | $2,072 |
| 2018 | $593,000 | $161,000 | $754,000 | +10.6% | $1,861 |
| 2017 | $522,000 | $160,000 | $682,000 | - | $1,742 |
Asking Price is 2.2% lower than Assessed Value (2026).
7506 Westbank Place
| Asking Price: | $1,045,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $739 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,116 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114268 |
| Distance: | 0 m |
3542 Hurst Place
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,944 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,648 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121016 |
| Distance: | 334 m |
7170 Hecate Place
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,905 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112166 |
| Distance: | 420 m |
3340 Marquette Crescent
| Asking Price: | $835,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,403 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083624 |
| Distance: | 587 m |
7860 Marchwood Place
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $172 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,886 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,775 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119883 |
| Distance: | 625 m |
#72 3180 E 58th Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $667 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,039 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117661 |
| Distance: | 826 m |