This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,856 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,593 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-857-579 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,131,000 | $82,000 | $1,213,000 | -7.3% | - |
| 2025 | $1,207,000 | $101,000 | $1,308,000 | -0.5% | $5,856 |
| 2024 | $1,211,000 | $104,000 | $1,315,000 | +4.7% | $5,431 |
| 2023 | $1,149,000 | $107,000 | $1,256,000 | +9.2% | $4,915 |
| 2022 | $1,046,000 | $104,000 | $1,150,000 | +17.4% | $4,417 |
| 2021 | $889,000 | $90,800 | $979,800 | +9.2% | $4,108 |
| 2020 | $801,000 | $96,500 | $897,500 | -7.8% | $3,901 |
| 2019 | $877,000 | $96,900 | $973,900 | -5.7% | $3,673 |
| 2018 | $934,000 | $99,100 | $1,033,100 | +2.1% | $3,615 |
| 2017 | $911,000 | $101,000 | $1,012,000 | - | $3,570 |
7411 Columbia Street
| Asking Price: | $1,330,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $599 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,389 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115638 |
| Distance: | 742 m |
233 Waterleigh Drive
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $793 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,684 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110672 |
| Distance: | 783 m |
#2 435 E 47th Avenue
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,353 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109500 |
| Distance: | 976 m |
810 E 51st Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,502 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127066 |
| Distance: | 1.1 km |
557 E 44th Avenue
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,241 sqft |
| Price / SqFt: | $1,071 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,050 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3076598 |
| Distance: | 1.3 km |
138 W Woodstock Avenue
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $638 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,415 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116535 |
| Distance: | 1.6 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263122572/83dcefb7.jpeg)
#1 435 E 47th Avenue
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,412 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100945 |
| Distance: | 976 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263122575/83dcefb7.jpeg)
#3 435 E 47th Avenue
| Sold Price: | $1,233,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,419 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100948 |
| Distance: | 976 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263093685/83dcefb7.jpeg)
544 E 46th Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,202 sqft |
| Price / SqFt: | $982 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3072058 |
| Distance: | 1.1 km |
6190 Cambie Street
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3102466 |
| Distance: | 1.4 km |
6728 Heather Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,312 sqft |
| Price / SqFt: | $957 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3098201 |
| Distance: | 1.6 km |
7553 Oak Street
| Sold Price: | $1,138,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $630 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3055127 |
| Distance: | 2.1 km |