














This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $17,530 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,441 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,611 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 154 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 009-858-334 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,698,000 | $113,000 | $3,811,000 | -6.2% | - |
| 2025 | $3,947,000 | $117,000 | $4,064,000 | -2.8% | $17,530 |
| 2024 | $4,062,000 | $119,000 | $4,181,000 | -0.4% | $17,367 |
| 2023 | $4,079,000 | $119,000 | $4,198,000 | -2.0% | $16,544 |
| 2022 | $4,167,000 | $117,000 | $4,284,000 | +28.9% | $15,873 |
| 2021 | $3,223,000 | $99,800 | $3,322,800 | +3.9% | $12,176 |
| 2020 | $3,101,000 | $98,000 | $3,199,000 | -18.0% | $11,507 |
| 2019 | $3,816,000 | $86,800 | $3,902,800 | -11.4% | $13,414 |
| 2018 | $4,319,000 | $86,800 | $4,405,800 | +4.7% | $12,339 |
| 2017 | $4,120,000 | $89,400 | $4,209,400 | - | $12,108 |
6376 Collingwood Street
| Sold Price: | $3,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,240 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,576 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3076340 |
| Distance: | 216 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119436/83dcefb7.jpeg)
3315 W 38th Avenue
| Sold Price: | $4,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,527 sqft |
| Price / SqFt: | $1,191 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,711 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3097809 |
| Distance: | 857 m |
6187 Mackenzie Street
| Sold Price: | $3,725,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,637 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,748 sqft) |
| Days on Market: | 279 |
| MLS® Number: | R2994463 |
| Distance: | 866 m |
2782 W 37th Avenue
| Sold Price: | $3,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,819 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3110797 |
| Distance: | 1.4 km |
2540 W 45th Avenue
| Sold Price: | $3,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,705 sqft |
| Price / SqFt: | $877 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121046 |
| Distance: | 1.4 km |
3042 W 33rd Avenue
| Sold Price: | $3,820,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,017 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109323 |
| Distance: | 1.4 km |
6171 Collingwood Street
| Asking Price: | $3,850,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,441 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,611 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124159 |
| Distance: | 0 m |
6109 Highbury Street
| Asking Price: | $4,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,166 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,656 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107407 |
| Distance: | 450 m |
3566 W 39th Avenue
| Asking Price: | $3,250,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,718 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,699 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122069 |
| Distance: | 632 m |
3113 W 42nd Avenue
| Asking Price: | $4,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,742 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,521 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117774 |
| Distance: | 691 m |
3823 W 51st Avenue
| Asking Price: | $4,780,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,290 sqft |
| Price / SqFt: | $1,114 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,808 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118282 |
| Distance: | 713 m |
3587 W 38th Avenue
| Asking Price: | $4,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,632 sqft |
| Price / SqFt: | $1,211 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,485 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115064 |
| Distance: | 834 m |