





































| Pricing | |
| Asking Price | $2,599,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,028 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $11,386 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,529 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,038 sqft) |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x 121 ft |
| Price per Land SqFt | $430.44 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 005-810-094 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,496,000 | $32,800 | $2,528,800 | -11.6% | - |
| 2025 | $2,821,000 | $39,000 | $2,860,000 | -0.4% | $11,386 |
| 2024 | $2,829,000 | $41,400 | $2,870,400 | +4.7% | $10,633 |
| 2023 | $2,700,000 | $42,200 | $2,742,200 | +0.6% | $9,587 |
| 2022 | $2,682,000 | $43,800 | $2,725,800 | +17.0% | $9,159 |
| 2021 | $2,291,000 | $38,900 | $2,329,900 | +12.4% | $8,524 |
| 2020 | $2,030,000 | $43,200 | $2,073,200 | -13.5% | $7,712 |
| 2019 | $2,358,000 | $39,100 | $2,397,100 | -12.9% | $7,651 |
| 2018 | $2,710,000 | $41,100 | $2,751,100 | +4.1% | $8,161 |
| 2017 | $2,599,000 | $43,100 | $2,642,100 | - | $8,018 |
Asking Price is 2.8% higher than Assessed Value (2026).
585 W 65th Avenue
| Asking Price: | $2,356,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,554 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,852 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3107338 |
| Distance: | 50 m |
532 W 64th Avenue
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,334 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114353 |
| Distance: | 99 m |
535 W 62nd Avenue
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $1,073 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3083376 |
| Distance: | 267 m |
790 W 68th Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113667 |
| Distance: | 395 m |
7649 Yukon Street
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,812 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,945 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081016 |
| Distance: | 466 m |
922 Park Drive
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,194 sqft |
| Price / SqFt: | $911 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,277 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113728 |
| Distance: | 641 m |