
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,699 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,825 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,520 sqft) |
| Land Frontage | 71 ft |
| Land Dimensions | 71 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-232-961 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#1 5461 Rhodes Street
| Asking Price: | $1,820,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,802 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,719 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3082150 |
| Distance: | 63 m |
#1 5459 Rhodes Street
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,824 sqft |
| Price / SqFt: | $1,014 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,719 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3081905 |
| Distance: | 63 m |
2763 Duke Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $339 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,032 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3078358 |
| Distance: | 404 m |
2915 Horley Street
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,637 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125049 |
| Distance: | 555 m |
#1 5737 Clarendon Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,654 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,633 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127297 |
| Distance: | 560 m |
5474 Dundee Street
| Sold Price: | $1,490,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,073 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3083057 |
| Distance: | 201 m |
4826 Duchess Street
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,056 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,078 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110724 |
| Distance: | 614 m |
4856 Slocan Street
| Sold Price: | $1,504,760 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3061335 |
| Distance: | 624 m |
2261 E 35th Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,522 sqft |
| Price / SqFt: | $1,058 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 154 |
| MLS® Number: | R3051479 |
| Distance: | 809 m |
#2 2786 E 46th Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,795 sqft |
| Price / SqFt: | $841 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,978 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3058747 |
| Distance: | 809 m |
2496 Brock Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,522 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3084795 |
| Distance: | 983 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,127,000 | $337,000 | $1,464,000 | -2.9% | - |
| 2025 | $1,160,000 | $347,000 | $1,507,000 | -1.4% | $4,699 |
| 2024 | $1,177,000 | $352,000 | $1,529,000 | +1.8% | $4,538 |
| 2023 | $1,156,000 | $346,000 | $1,502,000 | +6.8% | $4,177 |
| 2022 | $1,030,000 | $376,000 | $1,406,000 | +11.4% | $3,786 |
| 2021 | $924,000 | $338,000 | $1,262,000 | +0.8% | $3,688 |
| 2020 | $921,000 | $331,000 | $1,252,000 | -1.6% | $3,663 |
| 2019 | $938,000 | $334,000 | $1,272,000 | -3.6% | $3,258 |
| 2018 | $985,000 | $334,000 | $1,319,000 | - | $3,256 |