







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,191 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,346 sqft |
| Age | 103 years (1923) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-414-097 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
4367 W 15th Avenue
| Sold Price: | $2,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,479 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,023 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3103119 |
| Distance: | 404 m |
4529 W 8th Avenue
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,712 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3066736 |
| Distance: | 456 m |
4560 W 7th Avenue
| Sold Price: | $2,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,155 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,716 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3076214 |
| Distance: | 507 m |
4653 W 8th Avenue
| Sold Price: | $1,940,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $902 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,720 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3103680 |
| Distance: | 556 m |
4427 W 6th Avenue
| Sold Price: | $2,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,569 sqft |
| Price / SqFt: | $973 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,716 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3033354 |
| Distance: | 666 m |
3719 W 13th Avenue
| Sold Price: | $2,555,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,047 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3088408 |
| Distance: | 1.7 km |
4549 W 12th Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,569 sqft |
| Price / SqFt: | $972 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,035 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116336 |
| Distance: | 106 m |
4377 W 12th Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,979 sqft |
| Price / SqFt: | $1,262 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3111999 |
| Distance: | 306 m |
4337 W 15th Avenue
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,442 sqft |
| Price / SqFt: | $1,187 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124214 |
| Distance: | 453 m |
4227 W 14th Avenue
| Asking Price: | $2,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $1,166 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3075787 |
| Distance: | 638 m |
4188 W 13th Avenue
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $1,196 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3076966 |
| Distance: | 729 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,469,000 | $124,000 | $2,593,000 | -7.9% | - |
| 2025 | $2,689,000 | $126,000 | $2,815,000 | +2.0% | $11,191 |
| 2024 | $2,628,000 | $131,000 | $2,759,000 | +3.5% | $10,252 |
| 2023 | $2,532,000 | $134,000 | $2,666,000 | -0.8% | $9,327 |
| 2022 | $2,550,000 | $137,000 | $2,687,000 | +15.7% | $9,010 |
| 2021 | $2,200,000 | $122,000 | $2,322,000 | +8.3% | $8,458 |
| 2020 | $2,020,000 | $125,000 | $2,145,000 | -15.0% | $7,879 |
| 2019 | $2,405,000 | $118,000 | $2,523,000 | -13.2% | $7,933 |
| 2018 | $2,830,000 | $76,000 | $2,906,000 | -3.3% | $8,505 |
| 2017 | $2,925,000 | $79,800 | $3,004,800 | - | $8,909 |