






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,602 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,105 sqft |
| Age | 116 years (1910) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,475 sqft) |
| Land Frontage | 24.75 ft |
| Land Dimensions | 24.75 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-169-968 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
4605 Fraser Street
| Sold Price: | $1,458,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,110 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3064961 |
| Distance: | 312 m |
4160 St. Catherines Street
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,776 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,966 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3026674 |
| Distance: | 368 m |
946 E King Edward Avenue
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,776 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3082770 |
| Distance: | 415 m |
822 E 22nd Avenue
| Sold Price: | $2,080,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3117705 |
| Distance: | 654 m |
796 E 22nd Avenue
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,629 sqft |
| Price / SqFt: | $1,166 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110726 |
| Distance: | 660 m |
1335 E 29th Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3073310 |
| Distance: | 690 m |
880 E 33rd Avenue
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,657 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,012 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126652 |
| Distance: | 535 m |
1165 E 26th Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,388 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3089611 |
| Distance: | 559 m |
4961 St. Catherines Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,986 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,930 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120651 |
| Distance: | 567 m |
454 E 28th Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,754 sqft |
| Price / SqFt: | $1,054 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,233 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118148 |
| Distance: | 628 m |
447 E 30th Avenue
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,447 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3098439 |
| Distance: | 641 m |
1250 E King Edward Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,570 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3104129 |
| Distance: | 691 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,446,000 | $72,700 | $1,518,700 | -4.3% | - |
| 2025 | $1,535,000 | $52,000 | $1,587,000 | -0.5% | $7,602 |
| 2024 | $1,537,000 | $57,700 | $1,594,700 | +5.5% | $7,040 |
| 2023 | $1,450,000 | $62,100 | $1,512,100 | +5.2% | $6,362 |
| 2022 | $1,374,000 | $63,300 | $1,437,300 | +20.8% | $5,618 |
| 2021 | $1,128,000 | $61,700 | $1,189,700 | +8.6% | $5,123 |
| 2020 | $1,038,000 | $57,400 | $1,095,400 | -7.7% | $4,782 |
| 2019 | $1,134,000 | $53,400 | $1,187,400 | -1.5% | $4,488 |
| 2018 | $1,144,000 | $61,000 | $1,205,000 | -1.6% | $4,285 |
| 2017 | $1,161,000 | $63,800 | $1,224,800 | - | $4,342 |