




































| Asking Price | $2,399,900 |
| Price per Floor SqFt | $1,237 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,202 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,940 sqft |
| Age | 78 years (1948) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,040 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 112.00 ft |
| Price per Land SqFt | $476.17 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-May-27 |
| Previously Sold Price | $1,100,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,299,900 (+118.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-488-361 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,264,000 | $75,200 | $2,339,200 | -4.6% | - |
| 2025 | $2,362,000 | $91,000 | $2,453,000 | -0.2% | $10,202 |
| 2024 | $2,359,000 | $99,800 | $2,458,800 | +5.1% | $9,488 |
| 2023 | $2,236,000 | $103,000 | $2,339,000 | +2.6% | $8,542 |
| 2022 | $2,172,000 | $107,000 | $2,279,000 | +12.3% | $8,028 |
| 2021 | $1,934,000 | $95,900 | $2,029,900 | +18.5% | $7,521 |
| 2020 | $1,616,000 | $96,900 | $1,712,900 | -10.9% | $6,726 |
| 2019 | $1,824,000 | $97,500 | $1,921,500 | -8.2% | $6,500 |
| 2018 | $2,014,000 | $79,100 | $2,093,100 | +2.7% | $6,018 |
| 2017 | $1,946,000 | $92,100 | $2,038,100 | - | $5,334 |
Asking Price is 2.6% higher than Assessed Value (2026).
4387 St. George Street
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,195 sqft |
| Price / SqFt: | $1,093 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,528 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091069 |
| Distance: | 92 m |
454 E 28th Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,754 sqft |
| Price / SqFt: | $1,054 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,233 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118148 |
| Distance: | 129 m |
4132 Balkan Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,956 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101906 |
| Distance: | 340 m |
4873 James Street
| Asking Price: | $2,319,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,762 sqft |
| Price / SqFt: | $1,316 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,609 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3047704 |
| Distance: | 901 m |
1165 E 26th Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,388 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3089611 |
| Distance: | 979 m |
494 E 18th Avenue
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $1,086 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112864 |
| Distance: | 1.0 km |