







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,541 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 876 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 018-011-004 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $614,000 | $145,000 | $759,000 | -6.9% | - |
| 2025 | $659,000 | $156,000 | $815,000 | -2.5% | $2,541 |
| 2024 | $676,000 | $160,000 | $836,000 | +4.9% | $2,481 |
| 2023 | $645,000 | $152,000 | $797,000 | +3.9% | $2,216 |
| 2022 | $604,000 | $163,000 | $767,000 | +7.3% | $2,065 |
| 2021 | $563,000 | $152,000 | $715,000 | -3.4% | $1,960 |
| 2020 | $565,000 | $175,000 | $740,000 | +10.6% | $1,716 |
| 2019 | $482,000 | $187,000 | $669,000 | +29.4% | $1,479 |
| 2018 | $323,000 | $194,000 | $517,000 | +13.1% | $1,276 |
| 2017 | $262,000 | $195,000 | $457,000 | - | $1,168 |
#401 1723 Frances Street
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $599 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 831 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3079310 |
| Distance: | 0 m |
#206 1622 Frances Street
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $620 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 834 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3073412 |
| Distance: | 159 m |
#204 725 Commercial Drive
| Sold Price: | $635,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $483 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 858 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3119125 |
| Distance: | 169 m |
#503 1833 Frances Street
| Sold Price: | $832,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 930 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079203 |
| Distance: | 221 m |
#305 1915 E Georgia Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $586 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,016 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090836 |
| Distance: | 365 m |
#201 1429 William Street
| Sold Price: | $601,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $552 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 730 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3094868 |
| Distance: | 702 m |
#110 1615 Frances Street
| Asking Price: | $688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 950 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118047 |
| Distance: | 134 m |
#107 2023 Franklin Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $617 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 810 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115475 |
| Distance: | 579 m |
#314 2001 Wall Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 943 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121939 |
| Distance: | 811 m |
#302 1510 Grant Street
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $720 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 816 sqft |
| Price / SqFt: | $1,040 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120547 |
| Distance: | 968 m |