





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,615 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,340 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,638 sqft) |
| Land Frontage | 33.1 ft |
| Land Dimensions | 33.1 x 109.9 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-826-776 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2925 E 25th Avenue
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,329 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3033016 |
| Distance: | 402 m |
2748 E 23rd Avenue
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,234 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3088944 |
| Distance: | 587 m |
3043 E 29th Avenue
| Sold Price: | $1,731,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,010 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3058803 |
| Distance: | 714 m |
3309 E 29th Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,449 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3105557 |
| Distance: | 896 m |
3554 Haida Drive
| Sold Price: | $1,538,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,446 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3066409 |
| Distance: | 1.0 km |
2540 E 24th Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3100650 |
| Distance: | 1.0 km |
4042 Nootka Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,536 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3086269 |
| Distance: | 345 m |
3926 Kaslo Street
| Asking Price: | $1,798,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123072 |
| Distance: | 507 m |
3031 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,738,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,448 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,614 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3118940 |
| Distance: | 509 m |
3076 E 27th Avenue
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114280 |
| Distance: | 586 m |
3161 E 15th Avenue
| Asking Price: | $1,538,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3079326 |
| Distance: | 633 m |
3021 E 29th Avenue
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,148 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122070 |
| Distance: | 715 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,521,000 | $37,100 | $1,558,100 | -5.2% | - |
| 2025 | $1,600,000 | $43,000 | $1,643,000 | -1.6% | $7,615 |
| 2024 | $1,625,000 | $45,300 | $1,670,300 | +7.6% | $7,093 |
| 2023 | $1,507,000 | $44,900 | $1,551,900 | +6.4% | $6,298 |
| 2022 | $1,414,000 | $45,100 | $1,459,100 | +17.9% | $5,768 |
| 2021 | $1,198,000 | $39,100 | $1,237,100 | +6.9% | $5,348 |
| 2020 | $1,118,000 | $39,500 | $1,157,500 | -7.5% | $5,050 |
| 2019 | $1,212,000 | $39,400 | $1,251,400 | -6.0% | $4,734 |
| 2018 | $1,290,000 | $40,600 | $1,330,600 | +1.1% | $4,403 |
| 2017 | $1,274,000 | $41,700 | $1,315,700 | - | $3,944 |