































| Pricing | |
| Asking Price | $1,890,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $1,556 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,024 (2025) |
| Maintenance Fee | $976 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.80 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,215 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 013-326-767 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#304 1233 Beach Avenue
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $840 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,288 sqft |
| Price / SqFt: | $1,203 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3096859 |
| Distance: | 158 m |
#402 1575 Beach Avenue
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $990 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,208 sqft |
| Price / SqFt: | $1,480 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103180 |
| Distance: | 301 m |
#1403 1171 Jervis Street
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $1,061 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,345 sqft |
| Price / SqFt: | $1,709 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117282 |
| Distance: | 330 m |
#1503 1365 Davie Street
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $1,064 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,335 sqft |
| Price / SqFt: | $1,572 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123185 |
| Distance: | 332 m |
#1202 1005 Beach Avenue
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $1,037 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,060 sqft |
| Price / SqFt: | $1,462 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116824 |
| Distance: | 568 m |
#1804 1221 Bidwell Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $898 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 915 sqft |
| Price / SqFt: | $1,965 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3104864 |
| Distance: | 589 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,389,000 | $393,000 | $1,782,000 | +10.6% | - |
| 2025 | $1,256,000 | $355,000 | $1,611,000 | +8.0% | $5,024 |
| 2024 | $1,163,000 | $329,000 | $1,492,000 | -3.4% | $4,429 |
| 2023 | $1,205,000 | $340,000 | $1,545,000 | +3.5% | $4,296 |
| 2022 | $1,155,000 | $338,000 | $1,493,000 | +0.3% | $4,021 |
| 2021 | $1,151,000 | $337,000 | $1,488,000 | -5.0% | $4,349 |
| 2020 | $1,231,000 | $335,000 | $1,566,000 | -2.5% | $4,582 |
| 2019 | $1,263,000 | $343,000 | $1,606,000 | +8.2% | $4,113 |
| 2018 | $1,136,000 | $348,000 | $1,484,000 | +2.4% | $3,663 |
| 2017 | $1,096,000 | $353,000 | $1,449,000 | - | $3,702 |
Asking Price is 6.1% higher than Assessed Value (2026).