This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,503 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-708-661 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#4 6730 Heather Street
| Asking Price: | $1,408,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $177 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,503 sqft |
| Price / SqFt: | $937 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116572 |
| Distance: | 0 m |
#213 715 W 49th Avenue
| Asking Price: | $1,584,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $519 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,174 sqft |
| Price / SqFt: | $1,350 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3080975 |
| Distance: | 248 m |
6562 Oak Street
| Asking Price: | $1,499,800 |
| Listing Date: | 2024-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $545 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,341 sqft |
| Price / SqFt: | $1,118 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 767 |
| MLS® Number: | R2872226 |
| Distance: | 284 m |
#3 6768 Oak Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $1,110 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080280 |
| Distance: | 333 m |
#15 6778 Oak Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $604 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,418 sqft |
| Price / SqFt: | $1,127 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082088 |
| Distance: | 333 m |
6840 Oak Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $438 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $1,091 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113697 |
| Distance: | 353 m |
#2 6730 Heather Street
| Sold Price: | $1,428,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,503 sqft |
| Price / SqFt: | $950 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3098595 |
| Distance: | 0 m |
6728 Heather Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,312 sqft |
| Price / SqFt: | $957 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3098201 |
| Distance: | 8 m |
#212 715 W 49th Avenue
| Sold Price: | $1,664,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,174 sqft |
| Price / SqFt: | $1,418 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3016390 |
| Distance: | 246 m |
6322 Oak Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3111122 |
| Distance: | 521 m |
6190 Cambie Street
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3102466 |
| Distance: | 756 m |
966 W 43rd Avenue
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $681 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,569 sqft |
| Price / SqFt: | $937 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3091477 |
| Distance: | 863 m |
Assessment and tax information is not available for this property.