







































| Pricing | |
| Asking Price | $5,880,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,295 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $24,843 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,540 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,447 sqft) |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x 130.25 ft |
| Price per Land SqFt | $912.05 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-May-31 |
| Previously Sold Price | $5,885,710 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$5,710 (-0.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 012-957-861 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
4578 Puget Drive
| Asking Price: | $6,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,567 sqft |
| Price / SqFt: | $1,464 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,608 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088809 |
| Distance: | 423 m |
3176 W 35th Avenue
| Asking Price: | $5,360,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,070 sqft |
| Price / SqFt: | $1,317 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,460 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110051 |
| Distance: | 593 m |
2351 W 34th Avenue
| Asking Price: | $6,890,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,349 sqft |
| Price / SqFt: | $1,288 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 320 |
| MLS® Number: | R3025035 |
| Distance: | 599 m |
2653 McBain Avenue
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,166 sqft |
| Price / SqFt: | $1,195 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,237 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119174 |
| Distance: | 599 m |
2817 Oliver Crescent
| Asking Price: | $4,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,169 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,185 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106742 |
| Distance: | 711 m |
3125 W 38th Avenue
| Asking Price: | $4,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $1,220 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3089648 |
| Distance: | 732 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,320,000 | $1,758,000 | $5,078,000 | -6.0% | - |
| 2025 | $3,556,000 | $1,846,000 | $5,402,000 | +1.6% | $24,843 |
| 2024 | $3,489,000 | $1,826,000 | $5,315,000 | +3.6% | $23,392 |
| 2023 | $3,283,000 | $1,846,000 | $5,129,000 | -1.9% | $21,121 |
| 2022 | $3,440,000 | $1,791,000 | $5,231,000 | +14.1% | $21,336 |
| 2021 | $2,879,000 | $1,705,000 | $4,584,000 | +2.1% | $18,040 |
| 2020 | $2,780,000 | $1,708,000 | $4,488,000 | -10.0% | $17,386 |
| 2019 | $3,271,000 | $1,713,000 | $4,984,000 | -6.2% | $18,994 |
| 2018 | $3,651,000 | $1,661,000 | $5,312,000 | -6.9% | $13,380 |
| 2017 | $4,057,000 | $1,648,000 | $5,705,000 | - | $12,318 |
Asking Price is 15.8% higher than Assessed Value (2026).