







































$100,000on Apr 30, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,398,000 |
| $759 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,977 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,161 sqft |
| Age | 114 years (1912) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,200 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $570.95 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-966-042 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2635 W 7th Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,242 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,998 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094345 |
| Distance: | 96 m |
2051 Stephens Street
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,816 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,069 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121913 |
| Distance: | 245 m |
2325 W 8th Avenue
| Asking Price: | $2,685,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,644 sqft |
| Price / SqFt: | $1,016 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122625 |
| Distance: | 452 m |
2975 W 8th Avenue
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,392 sqft |
| Price / SqFt: | $995 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,335 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114261 |
| Distance: | 562 m |
2819 W 13th Avenue
| Asking Price: | $2,825,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,535 sqft |
| Price / SqFt: | $1,114 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117460 |
| Distance: | 706 m |
3086 W 2nd Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,413 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,640 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113617 |
| Distance: | 780 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,258,000 | $40,800 | $2,298,800 | -8.0% | - |
| 2025 | $2,450,000 | $50,000 | $2,500,000 | -0.6% | $10,977 |
| 2024 | $2,470,000 | $44,100 | $2,514,100 | -0.9% | $10,180 |
| 2023 | $2,491,000 | $46,200 | $2,537,200 | +1.8% | $9,572 |
| 2022 | $2,443,000 | $48,200 | $2,491,200 | +12.5% | $9,041 |
| 2021 | $2,168,000 | $45,900 | $2,213,900 | +13.8% | $8,667 |
| 2020 | $1,897,000 | $48,200 | $1,945,200 | -11.5% | $7,796 |
| 2019 | $2,148,000 | $50,900 | $2,198,900 | -12.7% | $7,560 |
| 2018 | $2,467,000 | $53,200 | $2,520,200 | -1.6% | $7,971 |
| 2017 | $2,505,000 | $55,600 | $2,560,600 | - | $8,161 |
Asking Price is 4.3% higher than Assessed Value (2026).