












This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,404 sqft |
| Age |
| 2 years (2024) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-288-549 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,993,000 | $664,000 | $2,657,000 | -22.1% | - |
| 2025 | $2,557,000 | $852,000 | $3,409,000 | - | $11,448 |
#2402 1482 Robson Street
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | $1,370 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,404 sqft |
| Price / SqFt: | $1,909 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125760 |
| Distance: | 0 m |
#2702 1568 Alberni Street
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-07 |
| Maint. Fee: | $1,299 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,221 sqft |
| Price / SqFt: | $2,619 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 327 |
| MLS® Number: | R3023967 |
| Distance: | 184 m |
#1103 1568 Alberni Street
| Asking Price: | $2,374,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $1 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,318 sqft |
| Price / SqFt: | $1,801 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099595 |
| Distance: | 184 m |
#2004 1568 Alberni Street
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $1,150 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,072 sqft |
| Price / SqFt: | $2,228 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3103148 |
| Distance: | 184 m |
#1605 1568 Alberni Street
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $1,150 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,072 sqft |
| Price / SqFt: | $2,034 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110228 |
| Distance: | 184 m |
#1902 1568 Alberni Street
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $1,127 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,059 sqft |
| Price / SqFt: | $2,066 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3101833 |
| Distance: | 184 m |
#1703 620 Cardero Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $1,169 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,459 sqft |
| Price / SqFt: | $1,405 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3076650 |
| Distance: | 291 m |
#2103 620 Cardero Street
| Sold Price: | $2,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | $1,169 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,464 sqft |
| Price / SqFt: | $1,448 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3059965 |
| Distance: | 291 m |
#PH2 1288 W Georgia Street
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $918 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,534 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3063621 |
| Distance: | 329 m |
#1701 499 Broughton Street
| Sold Price: | $2,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $1,768 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,739 sqft |
| Price / SqFt: | $1,553 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3067623 |
| Distance: | 378 m |
#2102 590 Nicola Street
| Sold Price: | $2,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $1,451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,461 sqft |
| Price / SqFt: | $1,882 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3084614 |
| Distance: | 378 m |
#1002 499 Broughton Street
| Sold Price: | $2,030,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $1,354 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,456 sqft |
| Price / SqFt: | $1,394 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3115332 |
| Distance: | 378 m |