







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,583 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,173 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-28 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 015-913-643 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,039,000 | $134,000 | $1,173,000 | +2.1% | - |
| 2025 | $1,018,000 | $131,000 | $1,149,000 | -6.0% | $3,583 |
| 2024 | $1,083,000 | $139,000 | $1,222,000 | -0.6% | $3,627 |
| 2023 | $1,089,000 | $140,000 | $1,229,000 | +4.5% | $3,418 |
| 2022 | $1,006,000 | $170,000 | $1,176,000 | +12.0% | $3,167 |
| 2021 | $898,000 | $152,000 | $1,050,000 | +4.6% | $3,069 |
| 2020 | $847,000 | $157,000 | $1,004,000 | -3.1% | $2,937 |
| 2019 | $871,000 | $165,000 | $1,036,000 | +4.2% | $2,653 |
| 2018 | $820,000 | $174,000 | $994,000 | +7.0% | $2,453 |
| 2017 | $764,000 | $165,000 | $929,000 | - | $2,374 |
#224 2628 Long Life Place
| Asking Price: | $968,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $670 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 990 sqft |
| Price / SqFt: | $978 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3114934 |
| Distance: | 551 m |
601 W 16th Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $772 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,450 sqft |
| Price / SqFt: | $964 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123203 |
| Distance: | 590 m |
#100 656 W 13th Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-05 |
| Maint. Fee: | $931 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,258 sqft |
| Price / SqFt: | $1,111 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 200 |
| MLS® Number: | R3065231 |
| Distance: | 623 m |
#301 2688 Watson Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $529 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,023 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123001 |
| Distance: | 823 m |
232 W 14th Avenue
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,173 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3116992 |
| Distance: | 0 m |
3088 Columbia Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,085 sqft |
| Price / SqFt: | $968 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116157 |
| Distance: | 96 m |
327 W 15th Avenue
| Sold Price: | $1,137,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,016 sqft |
| Price / SqFt: | $1,120 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3094537 |
| Distance: | 105 m |
#2 158 W 13th Avenue
| Sold Price: | $1,389,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,203 sqft |
| Price / SqFt: | $1,155 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116403 |
| Distance: | 140 m |
195 W 13th Avenue
| Sold Price: | $1,307,710 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $309 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,133 sqft |
| Price / SqFt: | $1,154 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3102359 |
| Distance: | 166 m |
181 W 13th Avenue
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $243 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,117 sqft |
| Price / SqFt: | $1,092 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3090810 |
| Distance: | 174 m |