































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,783 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,001 sqft |
| Age | 118 years (1908) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,125 sqft) |
| Land Frontage | 25 ft |
| Land Dimensions | 25 x 125 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-684-071 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,924,000 | $54,400 | $1,978,400 | -5.5% | - |
| 2025 | $2,028,000 | $66,100 | $2,094,100 | +2.1% | $9,783 |
| 2024 | $1,958,000 | $93,500 | $2,051,500 | +2.7% | $8,872 |
| 2023 | $1,896,000 | $102,000 | $1,998,000 | +1.0% | $8,135 |
| 2022 | $1,876,000 | $103,000 | $1,979,000 | +3.7% | $7,720 |
| 2021 | $1,810,000 | $98,900 | $1,908,900 | +4.2% | $7,829 |
| 2020 | $1,729,000 | $103,000 | $1,832,000 | -10.4% | $7,518 |
| 2019 | $1,933,000 | $111,000 | $2,044,000 | -10.7% | $7,214 |
| 2018 | $2,175,000 | $115,000 | $2,290,000 | +7.7% | $7,453 |
| 2017 | $2,008,000 | $118,000 | $2,126,000 | - | $7,096 |
2645 W 6th Avenue
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $980 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,609 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3065468 |
| Distance: | 1.1 km |
2925 W 21st Avenue
| Sold Price: | $2,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,456 sqft |
| Price / SqFt: | $989 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3116218 |
| Distance: | 1.2 km |
3192 W 8th Avenue
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,897 sqft |
| Price / SqFt: | $1,202 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,840 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3050969 |
| Distance: | 1.6 km |
3340 W 15th Avenue
| Sold Price: | $2,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,172 sqft |
| Price / SqFt: | $1,266 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,092 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3084092 |
| Distance: | 1.6 km |
3330 W 21st Avenue
| Sold Price: | $2,625,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $1,063 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3068573 |
| Distance: | 1.8 km |
2810 W 31st Avenue
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,260 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3101489 |
| Distance: | 1.9 km |
2232 W 14th Avenue
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,125 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124439 |
| Distance: | 0 m |
3707 Arbutus Street
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $1,201 |
| Age: | 108 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,500 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3094052 |
| Distance: | 654 m |
3555 Trafalgar Street
| Asking Price: | $2,228,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,746 sqft |
| Price / SqFt: | $1,276 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3089214 |
| Distance: | 800 m |
2820 W 13th Avenue
| Asking Price: | $2,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,817 sqft |
| Price / SqFt: | $1,321 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123802 |
| Distance: | 918 m |
2876 W 18th Avenue
| Asking Price: | $2,378,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,738 sqft |
| Price / SqFt: | $1,368 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117599 |
| Distance: | 999 m |
2843 W 22nd Avenue
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,365 sqft |
| Price / SqFt: | $1,141 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084120 |
| Distance: | 1.1 km |