







































| Pricing | |
| Asking Price | $5,780,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,176 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $24,500 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,913 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Floor Area (Guest House) | 671 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,100 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $947.54 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Oct-26 |
| Previously Sold Price | $5,550,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$230,000 (+4.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-279-648 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#1 2128 W 21st Avenue
| Asking Price: | $6,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,042 sqft |
| Price / SqFt: | $1,269 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3086441 |
| Distance: | 110 m |
2228 W 22nd Avenue
| Asking Price: | $4,780,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,698 sqft |
| Price / SqFt: | $1,293 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 221 |
| MLS® Number: | R3059290 |
| Distance: | 114 m |
2051 W King Edward Avenue
| Asking Price: | $5,780,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,911 sqft |
| Price / SqFt: | $978 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,900 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3087288 |
| Distance: | 251 m |
3574 East Boulevard
| Asking Price: | $4,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,265 sqft |
| Price / SqFt: | $1,052 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100868 |
| Distance: | 254 m |
2318 Oliver Crescent
| Asking Price: | $4,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,751 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,550 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3099933 |
| Distance: | 258 m |
3455 Maple Street
| Asking Price: | $5,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,893 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,564 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3078757 |
| Distance: | 371 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,857,000 | $2,093,000 | $4,950,000 | -8.9% | - |
| 2025 | $3,261,000 | $2,171,000 | $5,432,000 | +0.2% | $25,489 |
| 2024 | $3,268,000 | $2,152,000 | $5,420,000 | +10.4% | $24,518 |
| 2023 | $3,106,000 | $1,805,000 | $4,911,000 | -0.9% | $19,816 |
| 2022 | $3,183,000 | $1,772,000 | $4,955,000 | +8.5% | $19,652 |
| 2021 | $2,886,000 | $1,681,000 | $4,567,000 | +4.4% | $18,083 |
| 2020 | $2,698,000 | $1,675,000 | $4,373,000 | -8.7% | $16,697 |
| 2019 | $3,111,000 | $1,680,000 | $4,791,000 | -7.7% | $17,831 |
| 2018 | $3,537,000 | $1,653,000 | $5,190,000 | +1.5% | $12,485 |
| 2017 | $3,641,000 | $1,470,000 | $5,111,000 | - | $11,255 |
Asking Price is 16.8% higher than Assessed Value (2026).