


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,342 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 541 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 003-417-336 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#216 1990 W 6th Avenue
| Sold Price: | $592,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $448 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 652 sqft |
| Price / SqFt: | $909 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3066746 |
| Distance: | 151 m |
#218 1990 W 6th Avenue
| Sold Price: | $606,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 651 sqft |
| Price / SqFt: | $931 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3068833 |
| Distance: | 151 m |
#312 2033 W 7th Avenue
| Sold Price: | $415,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $374 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 446 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3080327 |
| Distance: | 217 m |
#308 2025 W 2nd Avenue
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 525 sqft |
| Price / SqFt: | $981 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3077684 |
| Distance: | 305 m |
#207 2025 W 2nd Avenue
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 629 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3074933 |
| Distance: | 305 m |
#205 1827 W 3rd Avenue
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $601 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 665 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3083012 |
| Distance: | 308 m |
#302 2330 Maple Street
| Asking Price: | $449,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $331 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 453 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111715 |
| Distance: | 246 m |
#303 2125 W 2nd Avenue
| Asking Price: | $579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 576 sqft |
| Price / SqFt: | $1,005 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116623 |
| Distance: | 386 m |
#106 1777 W 7th Avenue
| Asking Price: | $550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 480 sqft |
| Price / SqFt: | $1,146 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116626 |
| Distance: | 397 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $428,000 | $37,100 | $465,100 | +8.1% | - |
| 2025 | $396,000 | $34,300 | $430,300 | +2.3% | $1,342 |
| 2024 | $387,000 | $33,500 | $420,500 | +5.0% | $1,248 |
| 2023 | $368,396 | $32,000 | $400,396 | +14.0% | $1,113 |
| 2022 | $311,000 | $40,300 | $351,300 | +8.0% | $946 |
| 2021 | $288,000 | $37,400 | $325,400 | +4.3% | $951 |
| 2020 | $271,000 | $41,100 | $312,100 | -14.7% | $913 |
| 2019 | $320,000 | $45,700 | $365,700 | +7.4% | $937 |
| 2018 | $290,000 | $50,600 | $340,600 | +18.1% | $841 |
| 2017 | $237,000 | $51,500 | $288,500 | - | $737 |