





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,443 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 959 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-777-381 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $759,000 | $293,000 | $1,052,000 | -4.6% | - |
| 2025 | $796,000 | $307,000 | $1,103,000 | +0.1% | $3,443 |
| 2024 | $795,000 | $307,000 | $1,102,000 | -4.4% | $3,274 |
| 2023 | $832,000 | $321,000 | $1,153,000 | +3.8% | $3,210 |
| 2022 | $791,000 | $320,000 | $1,111,000 | +3.9% | $2,995 |
| 2021 | $761,000 | $308,000 | $1,069,000 | +8.5% | $3,127 |
| 2020 | $683,000 | $302,000 | $985,000 | -13.2% | $2,885 |
| 2019 | $833,000 | $302,000 | $1,135,000 | +4.6% | $2,910 |
| 2018 | $780,000 | $305,000 | $1,085,000 | +16.3% | $2,681 |
| 2017 | $628,000 | $305,000 | $933,000 | - | $2,387 |
#1102 1788 Ontario Street
| Sold Price: | $888,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $653 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 791 sqft |
| Price / SqFt: | $1,123 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3087656 |
| Distance: | 11 m |
#1702 1775 Quebec Street
| Sold Price: | $982,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $667 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 841 sqft |
| Price / SqFt: | $1,168 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3088013 |
| Distance: | 103 m |
#1010 1661 Ontario Street
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $678 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 902 sqft |
| Price / SqFt: | $1,037 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3054062 |
| Distance: | 147 m |
#407 1678 Pullman Porter Street
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $636 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 817 sqft |
| Price / SqFt: | $1,126 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3079280 |
| Distance: | 187 m |
#621 1783 Manitoba Street
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $630 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 819 sqft |
| Price / SqFt: | $1,026 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3068164 |
| Distance: | 214 m |
#710 111 E 1st Avenue
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $740 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 934 sqft |
| Price / SqFt: | $1,130 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3108221 |
| Distance: | 222 m |
#201 1788 Ontario Street
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $798 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 959 sqft |
| Price / SqFt: | $990 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125865 |
| Distance: | 10 m |
#605 1788 Ontario Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $681 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 826 sqft |
| Price / SqFt: | $1,088 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112050 |
| Distance: | 12 m |
#305 1775 Quebec Street
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $667 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 826 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117631 |
| Distance: | 91 m |
62 W 1st Avenue
| Asking Price: | $839,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $602 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 748 sqft |
| Price / SqFt: | $1,122 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3090899 |
| Distance: | 106 m |