







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $12,880 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,073 sqft |
| Age | 99 years (1927) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,904 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 118.08 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-115-572 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,893,000 | $64,300 | $2,957,300 | -7.7% | - |
| 2025 | $3,140,000 | $62,900 | $3,202,900 | +0.4% | $12,880 |
| 2024 | $3,122,000 | $66,900 | $3,188,900 | +1.1% | $11,972 |
| 2023 | $3,084,000 | $70,000 | $3,154,000 | -0.7% | $11,059 |
| 2022 | $3,105,000 | $70,400 | $3,175,400 | +19.3% | $10,739 |
| 2021 | $2,591,000 | $70,200 | $2,661,200 | +7.1% | $9,513 |
| 2020 | $2,413,000 | $72,200 | $2,485,200 | -15.6% | $8,938 |
| 2019 | $2,872,000 | $71,900 | $2,943,900 | -11.0% | $9,073 |
| 2018 | $3,233,000 | $73,900 | $3,306,900 | -1.9% | $9,545 |
| 2017 | $3,291,000 | $81,100 | $3,372,100 | - | $9,895 |
2129 W 47th Avenue
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,911 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3110777 |
| Distance: | 574 m |
6463 Yew Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,091 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,144 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3112425 |
| Distance: | 808 m |
6568 Vine Street
| Sold Price: | $2,750,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $1,308 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,453 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3056926 |
| Distance: | 960 m |
2960 W 41st Avenue
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,684 sqft |
| Price / SqFt: | $1,128 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,366 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3065638 |
| Distance: | 1.5 km |
2715 W 31st Avenue
| Sold Price: | $3,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,589 sqft |
| Price / SqFt: | $1,231 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,456 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3101649 |
| Distance: | 1.7 km |
2810 W 31st Avenue
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,260 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3101489 |
| Distance: | 1.7 km |
2134 W 53rd Avenue
| Asking Price: | $3,080,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,382 sqft |
| Price / SqFt: | $1,293 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,305 sqft) |
| Days on Market: | 331 |
| MLS® Number: | R3020970 |
| Distance: | 1.2 km |
2779 W 33rd Avenue
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,158 sqft |
| Price / SqFt: | $973 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103224 |
| Distance: | 1.6 km |
7606 Angus Drive
| Asking Price: | $3,000,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,037 sqft |
| Price / SqFt: | $1,473 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,927 sqft) |
| Days on Market: | 342 |
| MLS® Number: | R3016362 |
| Distance: | 1.8 km |
7650 Granville Street
| Asking Price: | $2,800,000 |
| Listing Date: | 2025-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,973 sqft |
| Price / SqFt: | $1,419 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,137 sqft) |
| Days on Market: | 369 |
| MLS® Number: | R3004618 |
| Distance: | 2.0 km |
2323 W 23rd Avenue
| Asking Price: | $2,958,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,251 sqft |
| Price / SqFt: | $1,314 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,527 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124374 |
| Distance: | 2.2 km |