







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,321 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,256 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Frontage | 33 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-029-928 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
627 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $621 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,204 sqft |
| Price / SqFt: | $1,078 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122995 |
| Distance: | 219 m |
1077 Salsbury Drive
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,548 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124761 |
| Distance: | 335 m |
1737 Frances Street
| Asking Price: | $1,348,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $502 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,465 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117814 |
| Distance: | 444 m |
1133 Templeton Drive
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,254 sqft |
| Price / SqFt: | $1,275 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124767 |
| Distance: | 456 m |
705 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $821 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,305 sqft |
| Price / SqFt: | $946 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3083686 |
| Distance: | 140 m |
#4 1851 Adanac Street
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,545 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3083986 |
| Distance: | 167 m |
1847 Adanac Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $289 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,505 sqft |
| Price / SqFt: | $841 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3099344 |
| Distance: | 181 m |
1047 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,266 sqft |
| Price / SqFt: | $1,058 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119842 |
| Distance: | 219 m |
1081 Semlin Drive
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,540 sqft |
| Price / SqFt: | $955 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3112298 |
| Distance: | 249 m |
1823 Napier Street
| Sold Price: | $1,268,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $631 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,362 sqft |
| Price / SqFt: | $931 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3116443 |
| Distance: | 298 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,170,000 | $220,000 | $1,390,000 | -5.2% | - |
| 2025 | $1,241,000 | $226,000 | $1,467,000 | +2.7% | $6,321 |
| 2024 | $1,188,000 | $241,000 | $1,429,000 | +1.7% | $5,742 |
| 2023 | $1,165,000 | $240,000 | $1,405,000 | +0.3% | $5,301 |
| 2022 | $1,186,000 | $215,000 | $1,401,000 | +15.4% | $5,068 |
| 2021 | $1,013,000 | $201,000 | $1,214,000 | +4.3% | $4,767 |
| 2020 | $959,000 | $205,000 | $1,164,000 | -6.4% | $4,577 |
| 2019 | $1,047,000 | $197,000 | $1,244,000 | +0.9% | $4,266 |
| 2018 | $1,038,000 | $195,000 | $1,233,000 | +7.1% | $4,024 |
| 2017 | $957,000 | $194,000 | $1,151,000 | - | $3,847 |