


































| Pricing | |
| Asking Price | $1,639,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $964 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,289 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,700 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,028 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $406.90 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 032-093-675 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,002,000 | $473,000 | $1,475,000 | -4.7% | - |
| 2025 | $1,070,000 | $478,000 | $1,548,000 | +17.6% | $5,289 |
| 2024 | $1,073,000 | $243,000 | $1,316,000 | - | $4,286 |
Asking Price is 11.1% higher than Assessed Value (2026).
6751 Knight Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,610 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,800 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3073739 |
| Distance: | 383 m |
#2 1495 E 58th Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,442 sqft |
| Price / SqFt: | $900 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,795 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108803 |
| Distance: | 507 m |
7261 E Sherbrooke Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,517 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,516 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104007 |
| Distance: | 738 m |
6370 Ross Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,940 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108421 |
| Distance: | 859 m |
1421 E 62nd Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,777 sqft |
| Price / SqFt: | $1,012 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3077913 |
| Distance: | 889 m |