

| Pricing | |
| Asking Price | $3,500,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $1,574 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $12,044 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,224 sqft |
| Age | 79 years (1947) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,640 sqft) |
| Land Frontage | 46.5 ft |
| Land Dimensions | 46.5 x 121.3 ft |
| Price per Land SqFt | $620.57 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-578-701 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,720,000 | $33,900 | $2,753,900 | -9.2% | - |
| 2025 | $2,994,000 | $37,300 | $3,031,300 | +6.1% | $12,044 |
| 2024 | $2,818,000 | $39,200 | $2,857,200 | +9.4% | $10,649 |
| 2023 | $2,572,000 | $38,900 | $2,610,900 | +1.4% | $9,277 |
| 2022 | $2,537,000 | $39,000 | $2,576,000 | +7.3% | $8,808 |
| 2021 | $2,367,000 | $33,800 | $2,400,800 | +14.3% | $8,783 |
| 2020 | $2,064,000 | $36,400 | $2,100,400 | -24.7% | $7,842 |
| 2019 | $2,756,000 | $32,300 | $2,788,300 | +0.8% | $8,703 |
| 2018 | $2,733,000 | $32,300 | $2,765,300 | -5.5% | $8,238 |
| 2017 | $2,895,000 | $32,300 | $2,927,300 | - | $8,786 |
Asking Price is 27.1% higher than Assessed Value (2026).
438 W 45th Avenue
| Asking Price: | $4,300,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,551 sqft |
| Price / SqFt: | $1,686 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,343 sqft) |
| Days on Market: | 349 |
| MLS® Number: | R3013547 |
| Distance: | 423 m |
5521 Columbia Street
| Asking Price: | $3,999,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,709 sqft |
| Price / SqFt: | $2,340 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,635 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3070586 |
| Distance: | 482 m |
14 W 37th Avenue
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $1,532 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,605 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109520 |
| Distance: | 716 m |
5433 Ash Street
| Asking Price: | $3,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,663 sqft |
| Price / SqFt: | $1,314 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100587 |
| Distance: | 825 m |