






















| Pricing | |
| Asking Price | $2,280,000 |
| $951 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,099 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,398 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,013 sqft) |
| Land Frontage | 32.3 ft |
| Land Dimensions | 32.3 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $568.15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 012-242-683 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1623 W 66th Avenue
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,918 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116489 |
| Distance: | 94 m |
7865 French Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,492 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111488 |
| Distance: | 398 m |
8162 Haig Street
| Asking Price: | $2,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,307 sqft |
| Price / SqFt: | $1,079 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,862 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3086211 |
| Distance: | 452 m |
1624 W 61st Avenue
| Asking Price: | $2,800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,669 sqft |
| Price / SqFt: | $1,049 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123167 |
| Distance: | 455 m |
7650 Granville Street
| Asking Price: | $2,800,000 |
| Listing Date: | 2025-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,973 sqft |
| Price / SqFt: | $1,419 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,137 sqft) |
| Days on Market: | 369 |
| MLS® Number: | R3004618 |
| Distance: | 563 m |
8205 Hudson Street
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,230 sqft |
| Price / SqFt: | $1,071 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,795 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115017 |
| Distance: | 592 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,919,000 | $255,000 | $2,174,000 | -10.3% | - |
| 2025 | $2,170,000 | $254,000 | $2,424,000 | -0.2% | $10,099 |
| 2024 | $2,176,000 | $252,000 | $2,428,000 | +4.4% | $9,385 |
| 2023 | $2,077,000 | $249,000 | $2,326,000 | +2.7% | $8,492 |
| 2022 | $2,029,000 | $235,000 | $2,264,000 | +14.8% | $7,975 |
| 2021 | $1,744,000 | $228,000 | $1,972,000 | +7.9% | $7,531 |
| 2020 | $1,589,000 | $239,000 | $1,828,000 | -13.1% | $7,047 |
| 2019 | $1,843,000 | $260,000 | $2,103,000 | -9.9% | $6,898 |
| 2018 | $2,077,000 | $256,000 | $2,333,000 | -2.3% | $7,129 |
| 2017 | $2,126,000 | $263,000 | $2,389,000 | - | $7,372 |
Asking Price is 4.9% higher than Assessed Value (2026).