




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,539 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Frontage | 36 ft |
| Land Dimensions | 36 x 120.8 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-611-137 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,139,000 | $642,000 | $1,781,000 | - |
1554 W 66th Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,566 sqft |
| Price / SqFt: | $1,212 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,349 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108688 |
| Distance: | 0 m |
8375 French Street
| Asking Price: | $1,686,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $635 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $992 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121993 |
| Distance: | 223 m |
#1 8182 Cartier Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,509 sqft |
| Price / SqFt: | $1,258 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 240 |
| MLS® Number: | R3053083 |
| Distance: | 362 m |
#1 8226 Adera Street
| Sold Price: | $1,714,290 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $1,038 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3069603 |
| Distance: | 30 m |
#1 8190 Cartier Street
| Sold Price: | $1,739,050 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,510 sqft |
| Price / SqFt: | $1,152 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3073882 |
| Distance: | 360 m |
6602 Arbutus Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $808 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,833 sqft |
| Price / SqFt: | $1,037 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3068283 |
| Distance: | 1.9 km |
2436 W 49th Avenue
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,685 sqft |
| Price / SqFt: | $1,157 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3085036 |
| Distance: | 2.3 km |
#42 10311 River Drive
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $502 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,570 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3071994 |
| Distance: | 3.0 km |
#26 10311 River Drive
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3074169 |
| Distance: | 3.0 km |