







































| Asking Price | $4,900,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,129 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $24,499 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,342 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.33 ac (14,489 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 145 ft |
| Price per Land SqFt | $338.19 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2006-Jun-19 |
| Previously Sold Price | $1,470,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$3,430,000 (+233.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-004-886 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $4,559,000 | $111,000 | $4,670,000 | -5.7% | - |
| 2025 | $4,832,000 | $120,000 | $4,952,000 | +2.2% | $24,499 |
| 2024 | $4,717,000 | $129,000 | $4,846,000 | +3.2% | $22,547 |
| 2023 | $4,563,000 | $134,000 | $4,697,000 | +0.4% | $20,427 |
| 2022 | $4,538,000 | $142,000 | $4,680,000 | +19.2% | $19,714 |
| 2021 | $3,800,000 | $125,000 | $3,925,000 | +6.0% | $15,579 |
| 2020 | $3,575,000 | $129,000 | $3,704,000 | -9.9% | $14,410 |
| 2019 | $3,994,000 | $119,000 | $4,113,000 | -8.6% | $14,973 |
| 2018 | $4,378,000 | $124,000 | $4,502,000 | -2.2% | $12,865 |
| 2017 | $4,473,000 | $130,000 | $4,603,000 | - | $13,383 |
Asking Price is 4.9% higher than Assessed Value (2026).
4388 Angus Drive
| Asking Price: | $4,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,984 sqft |
| Price / SqFt: | $1,255 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,483 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125267 |
| Distance: | 600 m |
1564 W 26th Avenue
| Asking Price: | $4,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,877 sqft |
| Price / SqFt: | $1,199 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,750 sqft) |
| Days on Market: | 266 |
| MLS® Number: | R3044225 |
| Distance: | 656 m |
1450 W 40th Avenue
| Asking Price: | $3,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,057 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,458 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3091671 |
| Distance: | 816 m |
1255 W 26th Avenue
| Asking Price: | $4,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,385 sqft |
| Price / SqFt: | $1,067 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,250 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112868 |
| Distance: | 893 m |