This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,014 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,531 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-279-216 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
322 W 62nd Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $474 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,505 sqft |
| Price / SqFt: | $1,096 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104840 |
| Distance: | 143 m |
7401 Columbia Street
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $565 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,392 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3040270 |
| Distance: | 553 m |
720 W 68th Avenue
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,184 sqft |
| Price / SqFt: | $1,212 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3083445 |
| Distance: | 646 m |
779 W 69th Avenue
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,181 sqft |
| Price / SqFt: | $1,126 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3071732 |
| Distance: | 773 m |
#3 262 E 65th Avenue
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,220 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,250 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3102285 |
| Distance: | 937 m |
#1 262 E 65th Avenue
| Sold Price: | $1,041,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,190 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,250 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3069959 |
| Distance: | 937 m |
#5 338 W 64 Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113866 |
| Distance: | 0 m |
#27 388 W 64th Avenue
| Asking Price: | $1,628,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $687 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,637 sqft |
| Price / SqFt: | $995 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3095684 |
| Distance: | 0 m |
8180 Nunavut Lane
| Asking Price: | $1,097,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | $1,056 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,293 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3085275 |
| Distance: | 186 m |
7601 Yukon Street
| Asking Price: | $1,538,000 |
| Listing Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | $540 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,480 sqft |
| Price / SqFt: | $1,039 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124599 |
| Distance: | 399 m |
7623 Yukon Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $494 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,517 sqft |
| Price / SqFt: | $1,022 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3076807 |
| Distance: | 399 m |
7615 Yukon Street
| Asking Price: | $1,509,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $531 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100445 |
| Distance: | 399 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,137,000 | $386,000 | $1,523,000 | -5.3% | - |
| 2025 | $1,200,000 | $408,000 | $1,608,000 | -0.3% | $5,014 |
| 2024 | $1,204,000 | $409,000 | $1,613,000 | +3.1% | $4,788 |
| 2023 | $1,168,000 | $397,000 | $1,565,000 | +4.5% | $4,352 |
| 2022 | $1,070,000 | $427,000 | $1,497,000 | +8.1% | $4,031 |
| 2021 | $990,000 | $395,000 | $1,385,000 | +0.1% | $4,048 |
| 2020 | $997,000 | $386,000 | $1,383,000 | -11.1% | $4,046 |
| 2019 | $1,166,000 | $390,000 | $1,556,000 | +2.6% | $3,985 |
| 2018 | $1,127,000 | $390,000 | $1,517,000 | - | $3,744 |