






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,320 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 401 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Bachelor/Studio |
| Bedrooms | 0 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 018-185-762 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#107 1879 Barclay Street
| Sold Price: | $298,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 457 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3092887 |
| Distance: | 133 m |
#207 1879 Barclay Street
| Sold Price: | $296,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $371 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 477 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3113345 |
| Distance: | 134 m |
#106 1879 Barclay Street
| Sold Price: | $295,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 479 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3075902 |
| Distance: | 134 m |
#303 1688 Robson Street
| Sold Price: | $430,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $419 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 402 sqft |
| Price / SqFt: | $1,070 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3072673 |
| Distance: | 492 m |
#802 1367 Alberni Street
| Sold Price: | $443,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $354 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 445 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3072986 |
| Distance: | 955 m |
#913 1333 W Georgia Street
| Sold Price: | $435,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 435 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3067822 |
| Distance: | 964 m |
#213 1940 Barclay Street
| Asking Price: | $439,999 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $414 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 419 sqft |
| Price / SqFt: | $1,050 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3104068 |
| Distance: | 0 m |
#410 1975 Pendrell Street
| Asking Price: | $409,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 465 sqft |
| Price / SqFt: | $880 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 254 |
| MLS® Number: | R3049689 |
| Distance: | 271 m |
#304 1975 Pendrell Street
| Asking Price: | $399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $377 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 472 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109338 |
| Distance: | 271 m |
#1113 1333 W Georgia Street
| Asking Price: | $419,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 420 sqft |
| Price / SqFt: | $998 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108038 |
| Distance: | 964 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $324,000 | $75,700 | $399,700 | -5.6% | - |
| 2025 | $343,000 | $80,300 | $423,300 | -2.3% | $1,320 |
| 2024 | $351,000 | $82,100 | $433,100 | +1.2% | $1,286 |
| 2023 | $347,000 | $81,000 | $428,000 | +2.5% | $1,190 |
| 2022 | $323,000 | $94,600 | $417,600 | +8.8% | $1,125 |
| 2021 | $297,000 | $86,900 | $383,900 | +16.7% | $1,099 |
| 2020 | $243,000 | $86,000 | $329,000 | -7.5% | $963 |
| 2019 | $268,000 | $87,700 | $355,700 | -0.8% | $911 |
| 2018 | $269,000 | $89,400 | $358,400 | +15.4% | $885 |
| 2017 | $227,000 | $83,600 | $310,600 | - | $794 |