






































$39,000on May 12, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $850,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,056 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $2,476 (2025) |
| Maintenance Fee | $738 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.92 |
| Home Details |
| Floor Area | 805 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2023-Mar-11 |
| Previously Sold Price | $837,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$13,000 (+1.6%) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 024-219-517 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#805 620 Cardero Street
| Asking Price: | $1,040,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $576 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 725 sqft |
| Price / SqFt: | $1,434 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095842 |
| Distance: | 261 m |
#303 1568 Alberni Street
| Asking Price: | $965,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $710 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 702 sqft |
| Price / SqFt: | $1,375 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124012 |
| Distance: | 261 m |
#2004 1816 Haro Street
| Asking Price: | $708,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $531 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 731 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3072456 |
| Distance: | 323 m |
#402 1477 W Pender Street
| Asking Price: | $978,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $868 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 890 sqft |
| Price / SqFt: | $1,099 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3073767 |
| Distance: | 420 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $509,000 | $240,000 | $749,000 | -5.7% | - |
| 2025 | $540,000 | $254,000 | $794,000 | -5.3% | $2,476 |
| 2024 | $570,000 | $268,000 | $838,000 | +2.7% | $2,487 |
| 2023 | $555,000 | $261,000 | $816,000 | +2.6% | $2,269 |
| 2022 | $526,000 | $269,000 | $795,000 | +5.2% | $2,141 |
| 2021 | $500,000 | $256,000 | $756,000 | -2.5% | $2,209 |
| 2020 | $514,000 | $261,000 | $775,000 | -7.0% | $2,267 |
| 2019 | $569,000 | $264,000 | $833,000 | +4.0% | $2,133 |
| 2018 | $533,000 | $268,000 | $801,000 | +9.0% | $1,977 |
| 2017 | $476,000 | $259,000 | $735,000 | - | $1,878 |
Asking Price is 13.5% higher than Assessed Value (2026).