| Pricing | |
| Asking Price | $1,179,900 |
| Price per Floor SqFt | $643 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,469 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,835 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,864 sqft) |
| Land Frontage | 107 ft |
| Land Dimensions | 107 x 94 ft |
| Price per Land SqFt | $150.04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-375-023 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,093,000 | $36,500 | $1,129,500 | -2.0% |
| 2025 | $1,105,000 | $47,500 | $1,152,500 | -2.9% |
| 2024 | $1,156,000 | $30,600 | $1,186,600 | +3.5% |
| 2023 | $1,116,000 | $30,600 | $1,146,600 | +6.1% |
| 2022 | $1,050,000 | $31,100 | $1,081,100 | +32.5% |
| 2021 | $779,000 | $37,100 | $816,100 | +7.3% |
| 2020 | $730,000 | $30,500 | $760,500 | -4.4% |
| 2019 | $763,000 | $32,600 | $795,600 | +4.6% |
| 2018 | $728,000 | $32,600 | $760,600 | +10.0% |
| 2017 | $659,000 | $32,600 | $691,600 | - |
Asking Price is 4.5% higher than Assessed Value (2026).
9678 Princess Drive
| Asking Price: | $964,500 |
| Listing Date: | 2025-Jul-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,314 sqft) |
| Days on Market: | 306 |
| MLS® Number: | R3030040 |
| Distance: | 124 m |
11539 96 Avenue
| Asking Price: | $1,320,000 |
| Listing Date: | 2025-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,196 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,450 sqft) |
| Days on Market: | 439 |
| MLS® Number: | R2977313 |
| Distance: | 246 m |
9476 Dawson Crescent
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,375 sqft) |
| Days on Market: | 194 |
| MLS® Number: | R3066995 |
| Distance: | 569 m |