







































$100,110on May 14, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,449,890 |
| $428 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,518 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,387 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,856 sqft) |
| Land Frontage | 32.7 ft |
| Land Dimensions | 32.7 x 95 ft |
| Price per Land SqFt | $184.56 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 016-335-911 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
16388 88 Avenue
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,852 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090565 |
| Distance: | 491 m |
8521 168 Street
| Asking Price: | $1,549,940 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3082022 |
| Distance: | 748 m |
8370 168a Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,026 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,308 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3110040 |
| Distance: | 984 m |
8067 162b Street
| Asking Price: | $1,666,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,058 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,110 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3091108 |
| Distance: | 1.0 km |
8327 169a Street
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,172 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,939 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102363 |
| Distance: | 1.2 km |
16977 83a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,689 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,895 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3083992 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,281,000 | $284,000 | $1,565,000 | -7.0% |
| 2025 | $1,356,000 | $326,000 | $1,682,000 | -0.3% |
| 2024 | $1,367,000 | $320,000 | $1,687,000 | +2.3% |
| 2023 | $1,338,000 | $311,000 | $1,649,000 | +8.9% |
| 2022 | $1,204,000 | $310,000 | $1,514,000 | +43.0% |
| 2020 | $805,000 | $254,000 | $1,059,000 | -4.5% |
| 2019 | $807,000 | $302,000 | $1,109,000 | +4.6% |
| 2018 | $841,000 | $219,000 | $1,060,000 | +13.6% |
| 2017 | $732,000 | $201,000 | $933,000 | - |
Asking Price is 7.4% lower than Assessed Value (2026).