







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,850,000 |
| Price per Floor SqFt | $424 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,551 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,359 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,153 sqft) |
| Price per Land SqFt | $226.91 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 018-612-164 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15355 80a Avenue
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,197 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104354 |
| Distance: | 176 m |
8277 153b Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,073 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,869 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100193 |
| Distance: | 274 m |
14958 83a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,335 sqft |
| Price / SqFt: | $300 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,297 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3108759 |
| Distance: | 877 m |
14867 76a Avenue
| Asking Price: | $1,875,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,630 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,310 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3086745 |
| Distance: | 1.4 km |
7801 146a Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,846 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,577 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3102213 |
| Distance: | 1.5 km |
16215 79a Avenue
| Asking Price: | $1,789,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,910 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,036 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3106331 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,374,000 | $303,000 | $1,677,000 | -6.9% |
| 2025 | $1,454,000 | $348,000 | $1,802,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,466,000 | $348,000 | $1,814,000 | +2.0% |
| 2023 | $1,435,000 | $344,000 | $1,779,000 | +8.8% |
| 2022 | $1,291,000 | $344,000 | $1,635,000 | +36.3% |
| 2021 | $926,000 | $274,000 | $1,200,000 | +4.2% |
| 2020 | $863,000 | $289,000 | $1,152,000 | -5.3% |
| 2019 | $865,000 | $352,000 | $1,217,000 | +3.8% |
| 2018 | $902,000 | $271,000 | $1,173,000 | +14.4% |
| 2017 | $785,000 | $240,000 | $1,025,000 | - |
Asking Price is 10.3% higher than Assessed Value (2026).