





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,206,000 |
| Price per Floor SqFt | $532 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,915 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,268 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.05 ac (2,381 sqft) |
| Land Frontage | 25.92 ft |
| Land Dimensions | 25.92 x 91.86 ft |
| Price per Land SqFt | $506.51 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2006-Aug-06 |
| Previously Sold Price | $453,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$752,500 (+165.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 026-059-649 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,005,000 | $232,000 | $1,237,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,047,000 | $249,000 | $1,296,000 | -2.6% |
| 2024 | $1,068,000 | $262,000 | $1,330,000 | +3.7% |
| 2023 | $1,006,000 | $277,000 | $1,283,000 | +7.7% |
| 2022 | $875,000 | $316,000 | $1,191,000 | +32.8% |
| 2021 | $608,000 | $289,000 | $897,000 | +9.9% |
| 2020 | $543,000 | $273,000 | $816,000 | -5.1% |
| 2019 | $624,000 | $236,000 | $860,000 | +1.5% |
| 2018 | $596,000 | $251,000 | $847,000 | +16.5% |
| 2017 | $501,000 | $226,000 | $727,000 | - |
Asking Price is 2.5% lower than Assessed Value (2026).
6914 190 Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,147 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117882 |
| Distance: | 70 m |
6926 190 Street
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103567 |
| Distance: | 78 m |
6573 193 Street
| Asking Price: | $1,165,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,853 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104950 |
| Distance: | 748 m |
18811 65 Avenue
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,049 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120713 |
| Distance: | 892 m |
6676 185 Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,330 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,641 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107295 |
| Distance: | 1.1 km |
18455 67 Avenue
| Asking Price: | $1,120,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102548 |
| Distance: | 1.2 km |